Увага! Вакцинація КПК дитячого населення у Сумській області

Відповідно до листа «Сумського обласного центру контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України» Недригалівського  відділення Роменського районного відділу від 07.09.23 №17-6/203 у зв’язку із пандемією COVID—19, а згодом агресією Рociï проти нашої країни з 2021 року в Україні спостерігається помітне зменшення охоплення дитячого населення щепленнями відповідно до Календаря профілактичних щеплень. Така ситуація разом із масовою міграцією населення, скупченням людей в укриттях та прихистках,  підвищеним ризиком травмування, антисанітарними умовами, в яких перебувають люди під час війни, недоступністю та недостатністю медичної допомоги, ослабленням імунітету на фоні постійного стресу сприяють поширенню інфекційних хвороб.

Найбільш уразливими в цих умовах є діти, які своєчасно не отримали вакцинацію або ревакцинацію проти інфекцій, визначених національним Календарем профілактичних щеплень.

Сьогодні в України існує загроза спалахів небезпечного інфекційного захворювання  кору у всіх регіонах нашої країни. Передумовами для цього с вкрай низькі показники охоплення дітей вакцинацією проти кору протягом останніх 3-x років, а також надзвичайно висока контагіозність захворювання. При контакті із хворим людини, яка не вакцинована, або не хворіла на кір, вірогідність захворювання складає майже 100%.  У зв’язку із загрозою спалаху кору в квітні поточного року рішенням Сумської обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій був затверджений План дій щодо готовності та реагування на спалах кору в Сумській  області.  Його складовою став План проведення catch-up кампанії з вакцинації проти кору, епідемічного паротиту та краснухи дитячого населення в Сумській області в 2023 році, який затверджений заступником голови Сумсьої ОВА (далі — План). Кампанія охоплює три інфекції, тому що щеплення проти кору, епідемічного паротиту та краснухи проводяться однією вакциною — KПK.

Catch-up кампанія, або «наздоганяюча» кампанія передбачає вакцинацію дітей, які своєчасно не отримали щеплення проти кору, епідемічного паротиту та краснухи відповідно до Календаря профілактичних щеплень. Планова вакцинація проти цих інфекцій проводиться дворазово — в 1 рік та в 6 років.

Тобто «наздоганяючій» вакцинації підлягають діти 2-17 років, які не отримали жодного щеплення KПK, та діти 7-18 років, які не отримали другого щеплення КПК.

Метою плану є 100% охоплення двома дозами вакцини КПК серед тих, хто підлягає «наздоганяючій» кампанії з вакцинації. Кампанія розпочата 12 червня 2023 року.

Статтею 15 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» передбачено, що прийом дітей до виховних, навчальних, оздоровчих та інших  дитячих  закладів  проводиться  за наявності відповідної довідки закладv охорони здоров’я,  в якому дитина перебуває під медичним наглядом.  Довідка видається на підставі даних медичного огляду дитини, якщо відсутні медичні протипоказання для її перебування у цьому закладі, а також якщо їй проведено профілактичні щеплення згідно з календарем щеплень i вона не перебувала в контакті з хворими на інфекційні хвороби або бактеріоносіями. Дітям, які не отримали профілактичних щеплень згідно з календарем щеплень, відвідування дитячих закладів не дозволяєтьс

У вересні відповідно до п. 20  Плану має бути проведена повторна верифікація вакцинального статусу дітей, які зараховані до зaклaдiв освіти. Також спільно з закладами охорони здоров’я мають бути сформовані графіки роботи медичних мобільних бригад для організації та проведення щеплень в організованих колективах (у разі потреби).

Пунктом 21 Плану передбачена спільна цільова робота з когортами відмовників від вакцинації. До цієї роботи залучені також освітяни.  Така робота      полягає  в  проведенні   інформаційно-роз’яснювальної роботи  з батьками, як відмовляються від щеплень.